RWR81S2910BSB12
Mfr.Part #
RWR81S2910BSB12
Description
RES 291 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Bulk
Length :
6.35mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
15 Weeks
Power (Watts) :
1W
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
1W
Lead Length :
38.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Power Rating :
1W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
291Ohms
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Width :
2.16mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Diameter :
2.16mm
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
Datasheets
RWR81S2910BSB12
Vishay / Dale RWR81S2910BSB12
Through Hole 291Ohms, 1W, Wirewound,