RWR81S2840FSRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S2840FSRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 284 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
2.16mm
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Axial
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
1W
Resistance :
284Ohms
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Composition :
Wirewound
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Feature :
Military, Moisture Resistant
Tolerance :
±1%
Length :
6.35mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
1W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
RWR81S2840FSRSL
Vishay / Dale RWR81S2840FSRSL
284Ohms, 1W, Wirewound,