RWR81S27R4BSS73
Mfr.Part #
RWR81S27R4BSS73
Description
RES 27.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Length :
6.35mm
Resistance :
27.4Ohms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
1W
Power (Watts) :
1W
Max Operating Temperature :
250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
1W
Diameter :
2.16mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Width :
2.16mm
Datasheets
RWR81S27R4BSS73
Vishay / Dale RWR81S27R4BSS73
Through Hole 27.4Ohms, 1W, Wirewound,