RWR81S27R4BSS70
Mfr.Part #
RWR81S27R4BSS70
Description
RES 27.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Rating :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
1W
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2.16mm
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
2.16mm
Resistance :
27.4Ohms
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Length :
6.35mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
2
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR81S27R4BSS70
Vishay / Dale RWR81S27R4BSS70
Through Hole 27.4Ohms, 1W, Wirewound,