RWR81S26R1FSS73
Mfr.Part #
RWR81S26R1FSS73
Description
RES 26.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.16mm
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
Resistance :
26.1Ohms
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
1W
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Published :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Package / Case :
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RWR81S26R1FSS73
Vishay / Dale RWR81S26R1FSS73
Through Hole 26.1Ohms, 1W, Wirewound,