RWR81S2490DSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S2490DSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 249 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Military, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Resistance :
249Ohms
Length :
6.35mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Wirewound
Published :
Width :
2.16mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Lead Length :
38.1mm
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
1W
Datasheets
RWR81S2490DSBSL
Vishay / Dale RWR81S2490DSBSL
249Ohms, 1W, Wirewound,