RWR81S22R1DSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S22R1DSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 22.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Power Rating :
1W
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
2.16mm
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Free :
Contains Lead
Composition :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±0.5%
Published :
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
22.1Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
1W
Length :
6.35mm
Width :
2.16mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
RWR81S22R1DSB12
Vishay / Dale RWR81S22R1DSB12
Through Hole 22.1Ohms, 1W, Wirewound,