RWR81S20R5FSS70
Mfr.Part #
RWR81S20R5FSS70
Description
RES 20.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
6.35mm
Power (Watts) :
1W
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
250°C
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
20.5Ohms
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±1%
Power Rating :
1W
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Mount :
Through Hole
Width :
2.16mm
Datasheets
RWR81S20R5FSS70
Vishay / Dale RWR81S20R5FSS70
Through Hole 20.5Ohms, 1W, Wirewound,