RWR81S1R58FSS73
Mfr.Part #
RWR81S1R58FSS73
Description
RES 1.58 OHM 1W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Length :
6.35mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Wirewound
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
1W
Diameter :
2.16mm
Power (Watts) :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Power Rating :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
48 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
1.58Ohms
Width :
2.16mm
Datasheets
RWR81S1R58FSS73
Vishay / Dale RWR81S1R58FSS73
Through Hole 1.58Ohms, 1W, Wirewound,