RWR81S1R37FSS73
Mfr.Part #
RWR81S1R37FSS73
Description
RES 1.37 OHM 1W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Diameter :
2.16mm
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
1.37Ohms
Length :
6.35mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Datasheets
RWR81S1R37FSS73
Vishay / Dale RWR81S1R37FSS73
Through Hole 1.37Ohms, 1W, Wirewound,