RWR81S1R24FSS70
Mfr.Part #
RWR81S1R24FSS70
Description
RES 1.24 OHM 1W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
1W
Resistance :
1.24Ohms
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Wirewound
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Width :
2.16mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Length :
6.35mm
Diameter :
2.16mm
Datasheets
RWR81S1R24FSS70
Vishay / Dale RWR81S1R24FSS70
Through Hole 1.24Ohms, 1W, Wirewound,