RWR81S1R10FSS73
Mfr.Part #
RWR81S1R10FSS73
Description
RES 1.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.16mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
2.16mm
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
1W
Published :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
48 Weeks
Resistance :
1.1Ohms
Length :
6.35mm
Composition :
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR81S1R10FSS73
Vishay / Dale RWR81S1R10FSS73
Through Hole 1.1Ohms, 1W, Wirewound,