RWR81S1R05FRB12
Mfr.Part #
RWR81S1R05FRB12
Description
RES 1.05 OHM 1W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Width :
2.16mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Length :
6.35mm
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
1W
Contains Lead
Diameter :
2.16mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Resistance :
1.05Ohms
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
1W
Mount :
Through Hole
Datasheets
RWR81S1R05FRB12
Vishay / Dale RWR81S1R05FRB12
Through Hole 1.05Ohms, 1W, Wirewound,