RWR81S1R02BSS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S1R02BSS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.02 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Diameter :
2.16mm
Package / Case :
Axial
Length :
6.35mm
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
48 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Composition :
Wirewound
Supplier Device Package :
Published :
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
1W
Width :
2.16mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
1.02Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
1W
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
250°C
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RWR81S1R02BSS73
Vishay / Dale RWR81S1R02BSS73
Through Hole 1.02Ohms, 1W, Wirewound,