RWR81S1R00FSS73
Mfr.Part #
RWR81S1R00FSS73
Description
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
1W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Diameter :
2.16mm
Resistance :
1Ohms
Width :
2.16mm
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Published :
Power Rating :
1W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Factory Lead Time :
48 Weeks
Tolerance :
±1%
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Lead Length :
38.1mm
Mount :
Through Hole
Length :
6.35mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RWR81S1R00FSS73
Vishay / Dale RWR81S1R00FSS73
Through Hole 1Ohms, 1W, Wirewound,