RWR81S1R00FPRSL
Mfr.Part #
RWR81S1R00FPRSL
Description
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
P (0.1%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Power Rating :
1W
Published :
Resistance :
1Ohms
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Width :
2.16mm
Power (Watts) :
1W
Length :
6.35mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Datasheets
RWR81S1R00FPRSL
Vishay / Dale RWR81S1R00FPRSL
1Ohms, 1W, Wirewound,