RWR81S19R1FSRSL
Mfr.Part #
RWR81S19R1FSRSL
Description
RES 19.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Mating Style :
Threaded
Termination Style :
Crimp
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Mounting Angle :
Straight
Package / Case :
Axial
Product :
Receptacles
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Mounting Style :
Panel
Tolerance :
±1%
Subcategory :
Circular Connectors
Failure Rate :
S (0.001%)
Features :
Military, Moisture Resistant
Shell Material :
Aluminum
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Series :
DTS24
Shell Size :
25
Number of Positions :
30 Position
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.085 Dia x 0.250 L (2.16mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Contact Gender :
Socket (Female)
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Current Rating :
7.5 A, 13 A, 23 A, 46 A
Resistance :
19.1 Ohms
Shell Plating :
Nickel
Other Names :
RWR81S19R1FSRSL-MIL
Contact Material :
COPPER ALLOY
TE Connectivity
2
Contact Plating :
Gold
Shell Style :
Jam Nut
Datasheets
RWR81S19R1FSRSL
Vishay / Dale RWR81S19R1FSRSL
19.1 Ohms, 1W, Wirewound,