RWR81S16R9FSS73
Mfr.Part #
RWR81S16R9FSS73
Description
RES 16.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Resistance :
16.9Ohms
Max Power Dissipation :
1W
Lead Length :
38.1mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
1W
Radiation Hardening :
No
Width :
2.16mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
6.35mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
2.16mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Package / Case :
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR81S16R9FSS73
Vishay / Dale RWR81S16R9FSS73
Through Hole 16.9Ohms, 1W, Wirewound,