RWR81S16R7BSS70
Mfr.Part #
RWR81S16R7BSS70
Description
RES 16.7 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Composition :
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
16.7Ohms
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Published :
Power (Watts) :
1W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
2.16mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Length :
6.35mm
Package / Case :
Diameter :
2.16mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR81S16R7BSS70
Vishay / Dale RWR81S16R7BSS70
Through Hole 16.7Ohms, 1W, Wirewound,