RWR81S1620FRBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S1620FRBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 162 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
1W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Resistance :
162Ohms
Package / Case :
Axial
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
1W
Power (Watts) :
1W
Published :
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Width :
2.16mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Length :
6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR81S1620FRBSL
Vishay / Dale RWR81S1620FRBSL
162Ohms, 1W, Wirewound,