RWR81S1620BRB12
Mfr.Part #
RWR81S1620BRB12
Description
RES 162 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.16mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Axial
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
250°C
Published :
Power Rating :
1W
Resistance :
162Ohms
Supplier Device Package :
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Length :
6.35mm
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±0.1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
2.16mm
Military, Moisture Resistant
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR81S1620BRB12
Vishay / Dale RWR81S1620BRB12
Through Hole 162Ohms, 1W, Wirewound,