RWR81S15R0BRB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S15R0BRB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 15 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
2.16mm
Tolerance :
±0.1%
Supplier Device Package :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
6.35mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power (Watts) :
1W
Number of Terminations :
2
Composition :
Wirewound
Max Power Dissipation :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Lead Length :
38.1mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Width :
2.16mm
Package / Case :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Power Rating :
1W
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
15Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Contains Lead
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR81S15R0BRB12
Vishay / Dale RWR81S15R0BRB12
Through Hole 15Ohms, 1W, Wirewound,