RWR81S1400FRB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S1400FRB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 140 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Wirewound
Power Rating :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
140Ohms
Diameter :
2.16mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Length :
6.35mm
Width :
2.16mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR81S1400FRB12
Vishay / Dale RWR81S1400FRB12
Through Hole 140Ohms, 1W, Wirewound,