RWR81S1400BSS70
Mfr.Part #
RWR81S1400BSS70
Description
RES 140 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.16mm
Resistance :
140Ohms
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
2.16mm
Power Rating :
1W
Lead Length :
38.1mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Feature :
Military, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
1W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR81S1400BSS70
Vishay / Dale RWR81S1400BSS70
Through Hole 140Ohms, 1W, Wirewound,