RWR81S1240FSS73
Mfr.Part #
RWR81S1240FSS73
Description
RES 124 OHM 1W 1% WW AXIAL
Factory Lead Time :
48 Weeks
Tolerance :
±1%
Published :
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
2.16mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Feature :
Military, Moisture Resistant
Mount :
Through Hole
Resistance :
124Ohms
Power (Watts) :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Max Power Dissipation :
1W
Length :
6.35mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
2.16mm
Power Rating :
1W
Lead Length :
38.1mm
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR81S1240FSS73
Vishay / Dale RWR81S1240FSS73
Through Hole 124Ohms, 1W, Wirewound,