RWR81S1200FSS73
Mfr.Part #
RWR81S1200FSS73
Description
RES 120 OHM 1W 1% WW AXIAL
Power Rating :
1W
Power (Watts) :
1W
Published :
Resistance :
120Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
250°C
Diameter :
2.16mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
1W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
48 Weeks
Width :
2.16mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Length :
6.35mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RWR81S1200FSS73
Vishay / Dale RWR81S1200FSS73
Through Hole 120Ohms, 1W, Wirewound,