RWR81S1200DSRSL
Mfr.Part #
RWR81S1200DSRSL
Description
RES 120 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Width :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Length :
6.35mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Rating :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
1W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
120Ohms
Datasheets
RWR81S1200DSRSL
Vishay / Dale RWR81S1200DSRSL
120Ohms, 1W, Wirewound,