RWR81S10R5FSS70
Mfr.Part #
RWR81S10R5FSS70
Description
RES 10.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
1W
Power (Watts) :
1W
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Resistance :
10.5Ohms
Diameter :
2.16mm
Width :
2.16mm
Length :
6.35mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Feature :
Military, Moisture Resistant
Published :
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Axial
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
1W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR81S10R5FSS70
Vishay / Dale RWR81S10R5FSS70
Through Hole 10.5Ohms, 1W, Wirewound,