RWR81S1060DRS70
Mfr.Part #
RWR81S1060DRS70
Description
RES 106 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Resistance :
106Ohms
Published :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
Mount :
Through Hole
Power Rating :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.5%
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
6.35mm
Width :
2.16mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
1W
Diameter :
2.16mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Datasheets
RWR81S1060DRS70
Vishay / Dale RWR81S1060DRS70
Through Hole 106Ohms, 1W, Wirewound,