RWR81S1020FRB12
Mfr.Part #
RWR81S1020FRB12
Description
RES 102 OHM 1W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
250°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
102Ohms
Composition :
Wirewound
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Supplier Device Package :
Axial
Diameter :
2.16mm
Power (Watts) :
1W
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Width :
2.16mm
Datasheets
RWR81S1020FRB12
Vishay / Dale RWR81S1020FRB12
Through Hole 102Ohms, 1W, Wirewound,