RWR81S1001FSS73
Mfr.Part #
RWR81S1001FSS73
Description
RES 1K OHM 1W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Length :
6.35mm
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
1W
Package / Case :
Termination :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.16mm
Resistance :
1kOhms
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
2.16mm
Datasheets
RWR81S1001FSS73
Vishay / Dale RWR81S1001FSS73
Through Hole 1kOhms, 1W, Wirewound,