RWR81S1001BRBSL
Mfr.Part #
RWR81S1001BRBSL
Description
RES 1K OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
1W
Power (Watts) :
1W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Length :
6.35mm
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
2.16mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
1kOhms
Published :
Power Rating :
1W
Datasheets
RWR81S1001BRBSL
Vishay / Dale RWR81S1001BRBSL
1kOhms, 1W, Wirewound,