RWR81S1000BRS70
Mfr.Part #
RWR81S1000BRS70
Description
RES 100 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
1W
Pbfree Code :
No
Construction :
Tubular
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Working Voltage :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
100Ohm
Lead Free :
Contains Lead
Packing Method :
TR
Failure Rate :
R (0.01%)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Package / Case :
Axial
Diameter :
2.16mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR81S1000BRS70
Vishay / Dale RWR81S1000BRS70
Through Hole FIXED RESISTOR, 100Ohm, Wirewound,