RWR81NR825FRS73
Mfr.Part #
RWR81NR825FRS73
Description
RES 0.825 OHM 1W 1% WW AXIAL
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
2.16mm
Length :
6.35mm
Resistance :
825mOhms
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Published :
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
1W
Max Operating Temperature :
250°C
Diameter :
2.16mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
48 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR81NR825FRS73
Vishay / Dale RWR81NR825FRS73
Through Hole 825mOhms, 1W, Wirewound,