RWR81NR649BSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81NR649BSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.649 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
2.16mm
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
1W
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Lead Length :
38.1mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Number of Terminations :
2
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Wirewound
Supplier Device Package :
Resistance :
649mOhms
Datasheets
RWR81NR649BSBSL
Vishay / Dale RWR81NR649BSBSL
649mOhms, 1W, Wirewound,