RWR81NR511FSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81NR511FSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.511 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.16mm
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
2.16mm
Published :
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
6.35mm
Packaging :
Bulk
Composition :
Wirewound
Resistance :
511mOhms
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
48 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR81NR511FSB12
Vishay / Dale RWR81NR511FSB12
Through Hole 511mOhms, 1W, Wirewound,