RWR81NR499DSRSL
Mfr.Part #
RWR81NR499DSRSL
Description
RES 0.499 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
2.16mm
Length :
6.35mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Resistance :
499mOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Power (Watts) :
1W
Power Rating :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
250°C
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RWR81NR499DSRSL
Vishay / Dale RWR81NR499DSRSL
499mOhms, 1W, Wirewound,