RWR81NR499BRBSL
Mfr.Part #
RWR81NR499BRBSL
Description
RES 0.499 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
1W
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.1%
Length :
6.35mm
Width :
2.16mm
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
499mOhms
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Datasheets
RWR81NR499BRBSL
Vishay / Dale RWR81NR499BRBSL
499mOhms, 1W, Wirewound,