RWR81NR348FRB12
Mfr.Part #
RWR81NR348FRB12
Description
RES 0.348 OHM 1W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
250°C
Published :
Diameter :
2.16mm
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
48 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±1%
Length :
6.35mm
Resistance :
348mOhms
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Width :
2.16mm
Datasheets
RWR81NR348FRB12
Vishay / Dale RWR81NR348FRB12
Through Hole 348mOhms, 1W, Wirewound,