RWR81NR301FRBSL
Mfr.Part #
RWR81NR301FRBSL
Description
RES 0.301 OHM 1W 1% WW AXIAL
Resistance :
301mOhms
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
6.35mm
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Published :
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
2.16mm
Datasheets
RWR81NR301FRBSL
Vishay / Dale RWR81NR301FRBSL
301mOhms, 1W, Wirewound,