RWR81NR249FRBSL
Mfr.Part #
RWR81NR249FRBSL
Description
RES 0.249 OHM 1% 1W AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
1W
Width :
2.16mm
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Power Rating :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
249mOhms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
6.35mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
250°C
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR81NR249FRBSL
Vishay / Dale RWR81NR249FRBSL
249mOhms, 1W, Wirewound,