RWR81NR162FRBSL
Mfr.Part #
RWR81NR162FRBSL
Description
RES 0.162 OHM 1W 1% WW AXIAL
Factory Lead Time :
48 Weeks
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
6.35mm
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
1W
Max Operating Temperature :
250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Power Rating :
1W
Width :
2.16mm
Resistance :
162mOhms
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR81NR162FRBSL
Vishay / Dale RWR81NR162FRBSL
162mOhms, 1W, Wirewound,