RWR81NR100DSB12
Mfr.Part #
RWR81NR100DSB12
Description
RES 0.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
100MOhm
Failure Rate :
S (0.001%)
Diameter :
2.16mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
JESD-609 Code :
e0
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
1W
Pbfree Code :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Factory Lead Time :
48 Weeks
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Datasheets
RWR81NR100DSB12
Vishay / Dale RWR81NR100DSB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 100mOhm, Wirewound,