RWR81N95R3FRBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81N95R3FRBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 95.3 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Length :
38.1mm
Lead Free :
Contains Lead
Max Power Dissipation :
1W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Supplier Device Package :
Axial
Length :
6.35mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Published :
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
95.3Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Width :
2.16mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
RWR81N95R3FRBSL
Vishay / Dale RWR81N95R3FRBSL
95.3Ohms, 1W, Wirewound,