RWR81N90R9FRS70
Mfr.Part #
RWR81N90R9FRS70
Description
RES 90.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
250°C
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
2.16mm
Resistance :
90.9Ohms
Max Power Dissipation :
1W
Package / Case :
Diameter :
2.16mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR81N90R9FRS70
Vishay / Dale RWR81N90R9FRS70
Through Hole 90.9Ohms, 1W, Wirewound,