RWR81N8R87FSS73
Mfr.Part #
RWR81N8R87FSS73
Description
RES 8.87 OHM 1W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
8.87Ohms
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
S (0.001%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Diameter :
2.16mm
Published :
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Power (Watts) :
1W
Length :
6.35mm
Width :
2.16mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR81N8R87FSS73
Vishay / Dale RWR81N8R87FSS73
Through Hole 8.87Ohms, 1W, Wirewound,