RWR81N8R66FSS70
Mfr.Part #
RWR81N8R66FSS70
Description
RES 8.66 OHM 1W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Lead Length :
38.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
2.16mm
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
1W
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
6.35mm
Power Rating :
1W
Published :
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
8.66Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2.16mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RWR81N8R66FSS70
Vishay / Dale RWR81N8R66FSS70
Through Hole 8.66Ohms, 1W, Wirewound,