RWR81N8R25FSS73
Mfr.Part #
RWR81N8R25FSS73
Description
RES 8.25 OHM 1W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
8.25Ohms
Length :
6.35mm
Power (Watts) :
1W
Supplier Device Package :
Diameter :
2.16mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Width :
2.16mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
250°C
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR81N8R25FSS73
Vishay / Dale RWR81N8R25FSS73
Through Hole 8.25Ohms, 1W, Wirewound,