RWR81N82R5FSS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81N82R5FSS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 82.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.16mm
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
48 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Published :
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Tolerance :
±1%
Resistance :
82.5Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Wirewound
Power (Watts) :
1W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
2.16mm
Max Power Dissipation :
1W
Length :
6.35mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
1W
Package / Case :
Datasheets
RWR81N82R5FSS73
Vishay / Dale RWR81N82R5FSS73
Through Hole 82.5Ohms, 1W, Wirewound,