RWR81N7R50FSS73
Mfr.Part #
RWR81N7R50FSS73
Description
RES 7.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Width :
2.16mm
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
1W
Length :
6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
7.5Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Mount :
Through Hole
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Min Operating Temperature :
-55°C
Diameter :
2.16mm
Datasheets
RWR81N7R50FSS73
Vishay / Dale RWR81N7R50FSS73
Through Hole 7.5Ohms, 1W, Wirewound,